måndag 31 oktober 2016

Portföljuppdatering Oktober

Uppdatering av aktieportföljen oktober 2016
Ytterligare en månad har passerat och det har återigen blivit dags att uppdatera portföljen och portföljvärdet. Portföljen skall en dag generera tillräckligt med pengar för att jag skall kunna leva på aktieutdelningar. Låt oss ta en titt på hur portföljen utvecklats den senaste månaden.




Som jag här nämnt vid flera tillfällen innan så är portföljvärdet ganska ointressant för mig som utdelningsinvesterare. Det spelar ingen roll hur mycket portföljen är värd eftersom tanken ändå är att jag skall leva på den passiva inkomst som mina utdelningar genererar. Jag vill dock i och med dessa inlägg bevisa hur snabbt det går att bygga upp kapital med en genomsnittlig svensk lön om man lägger om sin livstid till en mer sparorienterad. Som utdelningsinvesterare blir man dessutom delägare i en hel drös av fantastiska bolag som kommer att dela med sig av sina vinster till dig i form av aktieutdelningar varje år.

Så här ser portföljen ut nu den 31/10


Portföljen


AktieAntalGAVInvesteratSenaste kursAktuellt värdeUtvecklingPortföljandel
ABB56165.149,248185.9010,41012.57%2.55%
Apple40449.1517,9661,027.0841,083128.67%10.05%
Assa Abloy B9182.031,638164.301,479-9.74%0.36%
Atlas Copco B44196.158,631236.2010,39320.42%2.54%
Bank of Nova Scotia11374.454,119485.825,34429.74%1.31%
Boston Pizza80141.4211,314147.3111,7854.17%2.88%
Castellum218110.7924,152122.4026,68310.48%6.53%
Caterpillar Inc11598.526,584754.288,29726.02%2.03%
Coca-Cola Co25348.978,724382.429,5619.59%2.34%
Emerson Electric9367.993,312457.014,11324.19%1.01%
Genuine Parts Co5753.553,768813.344,0677.93%1.00%
Handelsbanken A217108.4223,527123.2026,73413.63%6.54%
Hennes & Mauritz B77297.7922,930254.1019,566-14.67%4.79%
Intrum Justitia19278.065,283278.505,2920.16%1.30%
Investor A48300.6014,429316.3015,1825.22%3.72%
Johnson & Johnson26861.1222,3891,047.2227,22821.61%6.66%
Kinnevik B55222.7012,249228.4012,5622.56%3.07%
Kopparbergs B44214.369,432228.0010,0326.36%2.46%
Loomis B21226.444,755257.005,39713.50%1.32%
Microsoft Corp13444.065,773542.717,05522.22%1.73%
NetEnt B6878.275,32271.154,838-9.10%1.18%
Nibe Industrier B7770.855,45567.205,174-5.15%1.27%
Northwest Healthcare9066.956,02671.336,4206.55%1.57%
Novo Nordisk B6396.332,378322.801,937-18.55%0.47%
PesiCo Inc6802.914,817967.585,80520.51%1.42%
Philip Morris Inc5672.783,364869.514,34829.24%1.06%
Qualcomm Inc12429.765,157621.727,46144.67%1.83%
Realty Income Corp25369.599,240528.5313,21343.00%3.23%
Sampo A31372.4211,545413.7512,82611.10%3.14%
Starbucks Corp33505.6316,686480.5815,859-4.95%3.88%
Swedish Match32281.729,015314.3010,05811.56%2.46%
T.Row Price Group Inc.7643.284,503577.754,044-10.19%0.99%
Telus Corp.30281.728,452292.948,7883.98%2.15%
Travelers Comp.4830.083,320976.793,90717.67%0.96%
Union Pacific Corp.9775.366,978799.807,1983.15%1.76%
Visa Inc.8653.235,226744.805,95814.02%1.46%
Wal Mart Stores Inc.8603.044,824631.935,0554.79%1.24%
Wallenstam B12368.758,45669.558,5551.16%2.09%
Walt Disney Co16825.8613,214836.9113,3911.34%3.28%
Åf B9163.331,470165.501,4901.33%0.36%
Totalt:355,670408,58814.88%100.00%


Totalt innehåller portföljen ovan 40 stycken aktier.


Dollarn är för tillfället väldigt stark och det hjälper såklart min portfölj att ny nya höjder. Under månaden så har jag överfört 11 466,25 SEK i form av nysparande och inkasserade utdelningar. Dessa pengar fick inte vila länge utan jag har fortsatt att köpa kvalitetsaktier. I början av månaden gjorde jag en omfördelning av några aktier i portföljen. Nu i och med lönen i förra veckan så fortsatte jag att fylla på i mina svenska aktier och köpte dessutom fler aktier i en amerikans jätte.

Apple (AAPL) är fortfarande största bolaget i portföljen med sin vikt på 9,93% av portföljvärdet. I och med omfördelningen som jag just nämde så är Realty Income Corp inte längre portföljens näst största innehav längre, vilket är helt enligt plan och också anledningen till omfördelningen.
Castellum, Handelsbanken och H&M är alla kärninnehav i min portfölj och jag vill att de långsiktigt skall ha en tung vikt i portföljen. Att de nu har en vikt på 4-7% känns som att de börja komma på plats, men jag kommer såklart fortsätta fylla på i många år framöver då portföljen fortfarande är så ung. Bolag i portföljen ovan som jag önskar att vikta upp är Starbucks och Walt Disney Co som båda väger runt 3% i portföljen just nu. Två bolag som jag köpt på mig mera av de senaste månaderna, men som jag absolut kan tänka mig att fortsätta köpa på dessa nivåer.


Portföljvärde



Portföljvärde oktober 2016:
Portföljvärde:408 588 SEK
Belåning:-12 953 SEK
Totalt innehav:395 635 SEK


Riktigt nära 400 000 SEK nu! En milstople som skulle vara riktigt häftigt att kliva över, men firandet där får vänta. Min positiva svit håller i alla fall fortfarande i sig! Jag har varje månad sedan rapporteringen startat ökat mitt portföljvärde. En kombination av en positiv börs och ett stort nysparande är det som har gjort det möjligt. Även inkasserade utdelningar hjälper ju såklart till och under september så inkasserade jag totalt 466,25 SEK i utdelning

Som ni ser så fortsätter jag också att öka belåningen med några tusenlappar varje månad. Det här är helt enligt plan, då jag vill få lite extra hävstång i portföljen med hjälp av belåningen. Belåningen ligger nu på 12 953 SEK och det motsvarar en belåning på 3,1% av totala portföljvärdet. Jag kan tänka mig att belåna mig ända upp till 20% av portföljvärdet genom att utnyttja Avanzas Superlånet.


Aktuell belåning oktober 2016
Jämför man portföljens värde med augustis portföljvärde så är det en ökning på 17 886 SEK! Nedan kan ni se utvecklingen för portföljen sedan jag började presentera dessa inlägg i februari.


Utdelningsstugans portföljvärde utveckling sedan start.


Sidan portfölj har uppdaterats för att spegla de aktuella innehaven.


Hade ni också en positiv portföljutveckling under oktober?


Missa inga inlägg framöver anmäl dig gratis till mitt nyhetsbrev: här.

Må väl!

/Utdelningsstugan

Stöd bloggen genom att dela detta:

Följ mig också gärna på twitter och facebook.


Photo Credit: pixabay

*Innehåller affiliatelänkar

23 kommentarer:

  1. Hej har en fråga . Hur fungerar belåningen ? Lånar du 1-2tusen varje månad då eller ? När måste du lämna tillbaks detta isf och hur mycket ? T.ex du låna 2tusen denna månad och nästa 2tusen igen men denna månad måste du även betala för de 2 tusen på föregående månad ? Hoppas du förstår frågan och kan svara på den.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Du betalar ränta på ca 2% (beroende på din medlemsnivå). Skulden beräknas dagligen (men är naturligtvis på årsbasis).

      Med supermånen kan man Max belåna 35% av portföljen, därutöver höjs räntan. Så länge man inte når detta är det inga problem att öka sin belåning månad till månad, pengarna investeras ju inte utan investeras. Kan ju sälja aktierna och betala tillbaka lånen.

      Radera
    2. Hej på er!

      Stort tack James för att du tog dig tid att förklara hur belåningen fungerar. Riktigt snygg och pedagogisk förklaring.

      Må väl!

      Radera
    3. Alex: Du har uppfattat det rätt. Så länge du fortsätter att låna så behöver du inte betala tillbaka de gamla pengarna. Erhm....

      Radera
    4. Brukar du ta ett större lån vid eventuella större fall för att köpa in dig i mer? Exempelvis Brexit som inträffade här tidigare.

      Radera
    5. Hej Kronantillmiljonen!

      Nej jag har ökat belåningen succesivt med ca 2000 per månad sedan jag startade med belåning i mitten av sommaren.

      Må väl!

      Radera
  2. Trevlig sammanställning. 400 000 kronor når du garanterat nästa månad om inget oförutsett inträffar!

    Nyfiken på hur dina utdelningar har utvecklats och utdelningsandel per aktie?

    Du måste få en rätt fin bonusutdelning tack vare den svaga kronan när du har så mycket utländska aktier?

    Senarelade ett inlägg om mina utdelningar som kommer publiceras imorgon (ville fokusera på Serneke idag). Ligger i lä jämfört med dig men passerar i alla fall 100 kronor under oktober månad. :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Utlandsutdelaren!

      Tack för din kommentar. Du kan följa mina utdelningar på fliken utdelningar här ovan. Där kan man se hur mycket jag inkasserat i utdelning varje månad sedan starten, tycker själv att det är den klart roligaste statistiken att kolla på som utdelningsinvesterare. Jag har sedan förra kvartalet börjat presentera utdelningstillväxten i inlägg också. Går att hitta någon sida tillbaka på bloggen.

      Riktigt snyggt att du kommit i gång och 100 kronor är bra mycket mera än 0! Mitt inlägg om inkasserade utdelningar i Oktober kommer senare i veckan!

      Må väl!

      Radera
  3. Precis som Alex här ovan är jag också nyfiken hur det funkar det där med lånet. Varför inte göra ett eget inlägg av det:)

    MvH Pengaregn

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Pengaregn!

      Tack för din kommentar. James kom med en bra förklaring ovan som sammanfattar det viktigaste, men eftersom frågan är återkommande så hade det kanske varit bra med ett eget inlägg där jag förklarar hur jag tänker kring det.

      Tack för tips och må väl!

      Radera
    2. Vet inte om jag blev så mycket klokare av det svaret dessvärre...

      Satsa på ett låneinlägg:)

      MvH Pengaregn

      Radera
    3. När han korrekturläser ser han att ett investera skulle vara konsumera samt att autocorrect hjälpt till lite.

      Därmed inte sagt att det hade hjälpt.

      Radera
    4. Tack för ytterligare input från er båda.

      Jag har tagit till mig av "kritiken" och det kommer mest troligt ett blogginlägg på ämnet framöver.

      Må väl!

      Radera
  4. Fin portfölj! Jag gissar att det var några år sen du började köpa diverse USA-bolag med tanke på deras utveckling i din portfölj, för det känns som om flera av dem (Apple, Phil Morris etc) har haft sina glansdagar med en dyr dollar och högt värderad börs allmänt. Själv ligger jag avvaktande kring nya köp mot USA, då direktavkastningen i flertalet bolag nu känns för blygsam (runt 2-3%). Kommer gå in med köp om det blir billigare.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej!

      Tack! Ja, jag gjorde majoriteten av mina köp borta i amerikat under förra året, men jag fortsätter handla där och som du kan se i mina "senaste transaktionsinlägg" så fyller jag på i amerika. Jag har stor framtidstro på flera bolag där, inte minst Apple, Starbucks och Disney och jag tror verkligen inte att deras glansdagar är över!

      Tack för kommentaren och må väl!

      Radera
  5. Kalas att utvecklingen gått så framåt för dig. Hade själv en fin månad och spräckte gränsen på 6000 kr i avkastning för en tid sedan. Fortsätter köpa oavsett uppgång eller nergång :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Kronantillmiljonen!

      Det är helt klart roligt att utvecklingen går åt rätt håll även fast det betyder att man köper dyrare framöver. Roligt att det går framåt för ditt sparande också och grattis till den spräckta gränsen!

      Må väl!

      Radera
  6. Jepp, min portfölj ökade med 3,32% och slog nytt ATH den 27 oktober.Följden var den starka dollarn. Nästan så man börjar fundera på att sälja av dollarinnehaven.Men de härliga utdelningarna får ju lite extra tryck med 9kr/$. Synd att man inte hade kunna få sin vanliga lön i $.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Omoraliska pengar!

      Snyggt och grattis! Ja dollarn gör ju verkligen sitt. Det blir svårt att bibehålla sin fina portfölj och utdelningstillväxt när dollarn vänder nedåt. Får hoppas att portföljen vid den tiden är väl diversifierad mot andra valutor.

      Må väl!

      Radera
  7. Vi fortsätter att dra jämna steg:)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej!

      Ja det gör vi och det är riktigt kul. Skall bli spännande att se hur det går för oss framöver!

      Må väl!

      Radera
  8. Snyggt jobbat! Väldigt fin utvecklingskurva! :)

    Mvh / Frihetsmaskinen

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Frihetsmaskinen!

      Stort tack!

      Må väl!

      Radera