söndag 2 juli 2017

Portföljuppdatering - Juni 2017

Uppdatering av aktieportföljen April 2017
Ny månad och nya möjligheter! Juni har varit en riktigt bra med härligt väder och en del röda dag, men det har också varit en hel del jobb. Nu när semestertiderna har börjat ökar genast antalet övertidstimmar hos oss som är kvar på kontoret. Så lär det fortsätta att vara fram tills man själv får gå på semester. Det positiva är att det ger några fler kronor i plånboken sedan när lönen kommer.













Portföljvärdet är ju egentligen ganska ointressant för mig som utdelningsinvesterare. Det spelar inte någon roll hur mycket pengar portföljen en dag är värd för jag kommer inte att börja äta av kapitalet i alla fall. För mig är det utdelningarna som är det viktiga och det är dem som en dag skall betala mina räkningar.


Jag vill dock bevisa med dessa portföljrapporter hur snabbt det går att bygga upp kapital med en genomsnittlig svensk lön (jag tjänar ca 30 000 SEK brutto). På köpet får man bli delägare i en hel drös av fantastiska bolag som dessutom betalar ut en del av sina vinster till dig som ägare. Jag tycker utöver tidigare nämnda anledningar att siffror och statistik är grymt kul så att följa utvecklingen av portföljen är ändå en självklarhet trots att vad den egentligen är värd inte betyder något.

Så här ser portföljen ut nu den 1 Juli 2017


Portföljen


AktieAntalGAVInvesteratSenaste kursAktuellt värdeUtvecklingPortföljandelYOC
3M Co31,725.165,1751,753.525,260.571.64%0.94%2.32%
ABB74174.5012,913209.2015,480.8019.89%2.76%3.83%
Apple40449.1517,9661,213.0448,521.49170.07%8.64%4.31%
Assa Abloy33217.877,190185.106,108.30-15.04%1.09%1.38%
Atlas Copco59217.8712,854291.1017,174.9033.61%3.06%3.12%
Bakkafrost11312.073,433310.503,415.55-0.50%0.61%3.47%
Bank of Nova11497.105,468506.855,575.351.96%0.99%3.98%
Boston Pizza80142.0711,366150.7412,058.886.10%2.15%6.31%
Castellum 253112.8728,556123.7031,296.109.60%5.57%4.43%
Caterpillar Inc11598.526,584905.109,956.1451.22%1.77%4.37%
Coca-Cola Co25348.978,724377.769,443.958.25%1.68%3.60%
Emerson Electric10382.133,821502.165,021.6131.41%0.89%4.27%
Genuine Parts Co6778.904,673781.294,687.740.31%0.83%2.95%
Handelsbanken257128.0932,919120.6030,994.20-5.85%5.52%3.90%
Hemfosa Fastigheter6083.264,99691.005,460.009.30%0.97%5.28%
Hennes & Mauritz95283.0826,893209.9019,940.50-25.85%3.55%3.44%
Hufvudstaden66139.649,216139.709,220.200.04%1.64%2.36%
Intrum Justitia32291.909,341286.009,152.00-2.02%1.63%3.08%
Investor A58311.0818,043396.7023,008.6027.52%4.10%3.54%
Johnson & Johnson26861.1222,3891,114.2428,970.2129.39%5.16%3.32%
Kinnevik71226.2116,061257.9018,310.9014.01%3.26%3.54%
Kopparbergs77224.1117,256239.0018,403.006.64%3.28%2.63%
Loomis34251.398,547302.0010,268.0020.13%1.83%3.18%
Microsoft Corp14452.316,332580.588,128.0728.36%1.45%2.93%
NetEnt13174.309,73373.659,648.15-0.87%1.72%3.03%
Nibe Industrier14771.0710,44779.5511,693.8511.93%2.08%1.24%
Northwest Healcare14467.499,71969.399,992.242.82%1.78%7.71%
Novo Nordisk25341.438,536361.019,025.205.73%1.61%3.30%
PesiCo Inc7823.965,768972.746,809.1618.06%1.21%3.11%
Philip Morris Inc6698.144,189989.255,935.4841.70%1.06%5.06%
Qualcomm Inc13445.075,786465.106,046.324.50%1.08%4.35%
Realty Income Corp50426.1521,308464.7623,238.239.06%4.14%5.04%
Sampo A31372.4211,545431.7413,384.0415.93%2.38%5.56%
Starbucks Corp33500.7516,525491.1316,207.21-1.92%2.88%1.70%
Sweco12212.122,545208.302,499.60-1.80%0.44%2.03%
Swedish Match47288.5313,561296.7013,944.902.83%2.48%2.95%
T.Row Price Group Inc.8648.835,191625.055,000.39-3.67%0.89%2.99%
Telus Corp.30281.728,452290.888,726.453.25%1.55%4.43%
Travelers Comp.5874.364,3721,065.725,328.6221.89%0.95%2.61%
Union Pacific Corp.9775.366,978917.328,255.8518.31%1.47%2.65%
Wallenstam B18370.5912,91881.1514,850.4514.96%2.64%2.41%
Wal Mart Stores Inc.9609.635,487637.435,736.874.56%1.02%2.84%
Walt Disney Co21858.6818,032894.9118,793.154.22%3.35%1.54%
Visa Inc.9663.345,970789.887,108.9319.08%1.27%0.85%
Vitec Software4572.203,24972.003,240.00-0.28%0.58%1.39%
Åf B33174.185,748174.105,745.30-0.05%1.02%2.58%
Totalt:491,599561,80714.28%100.00%3.50%


Totalt innehåller portföljen 46 stycken aktiebolag.

Juni var en tung börsmånad och portföljen minskade en hel del i värde. Som utdelningsinvesterare är det såklart glädjande, eftersom det betyder att man får chansen att handla mer utdelning för pengarna man investerar. Jag följer min strategi att fortsätta köpa månadsvis i ur och skur oavsett om börsen går upp eller ner.

Så här utvecklades portföljen under Juni.

Portföljutveckling Juni för utdelningsstugan




Jag presterade med andra ord drygt en procent sämre än index denna månaden. Min portfölj är just nu upp 5,18% i år och det är väl helt okej om man ser ut ett historiskt perspektiv. Kan man göra 5% i halvåret så tar det inte lång tid för snöbollen att rulla sig riktigt stor. Jag jämför mig mot SIX30 Return index och målet är såklart att slå det även i år! SIX30 Return index är i dagsläget upp 8,94%. Drygt 3,5% efter index i år alltså. Får hoppas att vi spurtar bra nu under andra halvan av året.

Apple (AAPL) är fortfarande det största bolaget med sin vikt på 8,64%. Som jag tidigare skrivit så vill jag inte att ett enskilt bolag skall ha så hög vikt i portföljen så jag kommer att fortsätta köpa månadsvis i mina svenska innehav och samtidigt fylla på i andra aktier utomlands för att förbättra diversifieringen. På lång sikt kan jag tänka mig att Apple skall ha en vikt på mellan 5-7% i portföljen. Det är också målet med mina andra kärninnehav; CastellumHandelsbankenHMDisney och Starbucks.

Portföljvärde



Portföljvärde Juni 2017:
Portföljvärde:561 807 SEK
Belåning:-15 735 SEK
Totalt innehav:546 072 SEK


Då var alltså trenden bruten! 15 månader i rad blev det med ökat portföljvärde, men nu minskade alltså portföljvärdet en månad. Alltid tråkigt när en trend bryts, men jag ser det positivt och tänker att framtida inköp blir billigare och att jag därmed får mer utdelning för pengarna jag investerar!

Belåningen ligger för tillfället på exakt samma nivå som vid förra avstämningen och det beror på att jag ännu inte gjort några transaktioner i USA. Jag inväntar 4:e juli och hoppas att Avanza skall köra en courtagefri dag med handel på amerikanska aktier i år igen. Om det blir så kommer jag antagligen fylla på med en mindre summa i nästan alla mina amerikanska bolag och därmed bygga på belåningen. Jag kommer fortsätta att öka belåningen fortsatt under 2017 och 2018. Anledningen till detta är att jag inte vill gå in med alla pengar på en gång på börsen utan att jag vill fortsätta att köpa månadsvis och därmed känns detta som en bra lösning. I framtiden kan jag tänka mig att belåna mig ända upp till 20% av portföljvärdet genom att utnyttja Avanzas Superlånet, så antagligen kommer jag framöver fortsätta med denna strategi.


Jämför man portföljens aktuella värde med majs portföljvärde så är det en minskning på 6 028 SEK! Nedan följer en tabell för hur portföljvärdet har utvecklats sedan jag började mäta i januari 2016.


Portföljutveckling Utdelningsstugan maj 2017


Sidan Portfölj har uppdaterats för att spegla de aktuella innehaven och portföljvärdet.


Hur utvecklade sig er portfölj under juni?



Missa inga inlägg framöver! Anmäl dig till mitt nyhetsbrev här.



Stöd bloggen genom att dela detta:



Photo Credit: pixabay
*Innehåller affiliatelänkar

16 kommentarer:

  1. Alltid lika skoj att följa din resa. Har själv tankar på att ha ca 15% åtminstone av portföljvärdet i Avanzas superlån men är lite försiktig och hoppas att detta sker vid en större nedgång.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Spara för Livet!

      Tack för de vänliga orden. Ja det hade ju varit en dröm om det kom en större nedgång så man kunde öka upp belåningen under den perioden.

      Må väl!

      Radera
  2. En månad ned är ju inget att bry sig om - trenden är i sig inte bruten, eller hur? Min portfölj är ned 0,85% för juni och upp 7,68% för året. Knappt 30 % i aktier/fonder resterande i räntor.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Per Penning!

      Du har helt rätt! Bara ett litet hack i kurvan :)

      Fin avkastning du mäktat med under året, hoppas det håller i sig!

      Må väl!

      Radera
  3. Hej!
    Varför skriver du så mycket om portföljvärde när det inte är viktigt för dig?
    Varför inget om dina utdelningar ?
    Mvh Johan

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Johan!

      Jag förstår inte riktigt din fråga. Menar du specifikt i detta inlägget eller generellt? Jag släpper ett inlägg varje månad och redovisar mina inkasserade utdelningar och har gjort så sedan starten. Redovisar det även i mina intäktsrapporter för månaden. Om du menar specifikt i detta inlägget så tycker jag inte utdelningar passar in så bra här och anledningen till att jag följer portföljvärdet är för att det är kul att kunna stämma av historiskt.

      Må väl!

      Radera
  4. CashMeIfUCan2 juli 2017 19:11

    Lite väl hårt att jämföra din graf med Return Index då din graf INTE innehåller dina utdelningar. Jag brukar jämföra min med DJ World indexet. :-)
    Ha de gott!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej!

      Ja det kan man tycka :) Det hade kanske varit en mer rättvis jämförelse med tanke på hur min portfölj ser ut.

      Må väl!

      Radera
  5. Hej! Sparar du i kapitalförsäkring på dom utländska aktierna? =)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej!

      Jag har alla mina aktier i en kapitalförsäkring.

      Må väl!

      Radera
  6. Juni har generellt varit rätt bra för mig...om man räknar bort sista veckan. Den var verkligen förödande.

    /Aktiepappa

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Aktiepappa!

      Haha ja det var den nog får många. Vi får ta nya tag helt enkelt!

      Må väl!

      Radera
  7. Gokväll i stugan

    Ville bara säga att din blogg nu finns med på listan över svenska ekonomibloggar. http://utdelningsseglaren.blogspot.se/2017/07/svenska-ekonomibloggar-hela-lista.html

    Hälsar Seglarn

    SvaraRadera
    Svar
    1. God kväll Seglarn!

      Det är en ära att få vara med på den eminenta listan! Stort tack!

      Må väl!

      Radera
  8. Tack för en bra rapport. Din kurva ser väldigt bra ut jämfört med vår, som gick i motsatt riktigt mot vad indexet tog vägen i början av året. Så är det när man har en hel del orörliga preffar och mindre högyieldare som åkte söderut. Hade man haft mycket Apple och Investor... ;)

    Dock vill jag varna för att belåna för mycket. Antar det är superlånet du tänker nyttja, tänk då på att du dels måste vara försiktig med att sälja aktier som ingår där för då sjunker ditt låneutrymme, och dels vid en börsnedgång kan superlånet glida över till ett vanligt lån med betydligt högre ränta. Håll koll på marginalen. Jag har 8% belåning av totala aktiekapitalet och tycker det är svettigt. Dock är det en hel del aktier som inte ingår i superlånet som är med där. Har dock tänkt öka dessa innehav för att förbättra marginalerna...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Snålgrisen!

      Tack för din kommentar och de vänliga orden.

      Bra input! Jag har just nu ett låneutrymme på ca 155 000 SEK i superlånet, men det är bra att veta om att det kan öka eller minska beroende på aktiernas utveckling. Just nu är belåningen knappt 2% av portföljen så jag sover fortfarande lugnt om nätterna. Hur stor belåning jag vill ha exakt och vad som jag är bekväm med är ännu inte helt bestämt, men det känns som att man vill ha en betryggande marginal till att gå över gränsen för superlånet i alla fall.

      Må väl!

      Radera