söndag 4 mars 2018

Månadsrapport - Februari 2018

Uppdatering av aktieportföljen februari 2018
God morgon på er där ute i stugorna! Andra månaden av 2018 är avklarad och kan därmed sammanfattas i en månadsrapport. Portföljen hade en positiv utveckling i februari och det behövdes efter den tunga starten i januari! Nedan finner ni de senaste transaktionerna i februari och även hur portföljen ser ut idag 4/3.









Tidigare i månaden har jag presenterat mina inkasserade utdelningar för januari och också hur min utdelningstillväxt såg ut för helåret 2017.

Sparandet under januari blev ganska mediokert när vi nu sammanställer det. Jag sparade 11 534 SEK inklusive utdelningar och bloggintäkter. Det ger mig en sparkvot på 48,42% och inget som ligger i linje med mina mål för året. Bloggintäkterna stod för 749 SEK av de totala intäkterna.

Jämför jag årets siffror med mina sparmål för året så ser det ut enligt nedan:

Sparkvot efter första månader: 48,42% (mål 53%)
Bloggintäkter efter första månader: 749 SEK (mål 12 000 SEK)

Nedan finner ni januaris sparande i videoformat:




Pengarna som utdelningarna och mitt sparande genererat skall såklartsättas i arbete för att öka på taken för den snöboll jag håller på att bygga.


Är ni också sugna på att börja bygga er egen utdelningsportfölj så rekommenderar jag att ni börjar med att läsa det här inlägget.


Nedan hittar ni därmed mina senaste transaktioner som genomfördes 5/2 och 26/2.


senaste transaktionerna feb18
senaste transaktionerna feb18





Ni känner mest troligt igen typen av transaktioner ovan. Jag fyller på i alla mina svenska och nordiska bolag där det är möjligt att utnyttja Avanzas mini-courtage. Kostnaden per transaktion blir därmed runt ca 0,25%.

Det som utmärker sig i listan ovan är att jag valt att fylla på i mitt favoritbolag och också största innehav Apple. Det händer inte särskilt ofta att jag fyller på i Apple eftersom de gått som en raket sedan jag först investerade i bolaget och därmed fortfarande har störst vikt i portföljen. Jag passade dock på att öka nu när de dippade lite i början på månaden och dollarn dessutom stod väldigt lågt. Apple är verkligen ett bolag som jag tror starkt på inför framtiden och jag känner mig trygg att det är mitt största innehav i portföljen.

Efter ovan nämnda transaktioner så ser nu portföljen ut enligt nedan.

Utdelningsstugans portfölj 4 Mars 2018


Portföljen


AktieAntalGAVInvesteratSenaste kursAktuellt värdeUtvecklingPortföljandelYOC
3M Co71,772.5712,4081,900.7113,305.007.23%1.85%2.25%
AAK5705.403,527746.003,730.005.76%0.52%1.24%
ABB93165.0015,345196.6018,283.8019.15%2.55%4.05%
Apple43449.1519,3131,453.8662,515.80223.69%8.71%4.31%
AQ Group11224.832,473167.801,845.80-25.37%0.26%1.22%
Assa Abloy57176.9310,085178.7010,185.901.00%1.42%1.70%
Atlas Copco69227.4515,694298.0020,562.0031.02%2.86%2.99%
Axfood15155.702,336149.952,249.25-3.69%0.31%3.85%
Bakkafrost25332.338,308416.4010,410.0925.30%1.45%3.25%
Bank of Nova11497.105,468505.215,557.271.63%0.77%3.98%
Boston Pizza80142.0711,366129.7310,378.18-8.69%1.45%6.31%
Castellum 285114.3632,593127.8536,437.2511.80%5.08%4.37%
Caterpillar Inc12643.927,7271,207.7414,492.8587.56%2.02%4.07%
Coca-Cola Co26350.219,105360.729,378.743.00%1.31%3.59%
Fenix Outdoor5968.334,8421,132.005,660.0016.90%0.79%0.83%
Fortnox17044.617,58446.507,905.004.24%1.10%0.45%
Garo15191.502,873170.002,550.00-11.23%0.36%1.49%
Handelsbanken295127.0437,477111.4532,877.75-12.27%4.58%3.94%
Hemfosa Fastigheter9789.748,70594.559,171.355.36%1.28%4.90%
Hennes & Mauritz118271.2732,010131.9215,566.56-51.37%2.17%3.59%
Homemaid45017.047,6687.023,159.00-58.80%0.44%6.16%
Hufvudstaden98138.7613,598122.7012,024.60-11.57%1.67%2.38%
Intrum Justitia47288.6513,567257.2012,088.40-10.90%1.68%3.12%
Investor A73322.4923,542356.2026,002.6010.45%3.62%3.41%
Johnson & Johnson33881.1429,0781,062.8635,074.2220.62%4.89%3.24%
Kinnevik88231.2020,346290.2025,537.6025.52%3.56%3.46%
Kopparbergs77224.1117,256175.0013,475.00-21.91%1.88%2.63%
Loomis44262.4711,549289.2012,724.8010.18%1.77%3.05%
LVMH52,053.9610,2702,426.5712,132.8318.14%1.69%0.20%
Microsoft Corp18504.479,080767.7313,819.1052.18%1.92%2.63%
NetEnt20670.3814,49847.669,817.96-32.28%1.37%3.20%
Nibe Industrier20472.8214,85575.2015,340.803.27%2.14%1.21%
Northwest Healcare14467.499,71967.759,755.280.38%1.36%7.71%
Novo Nordisk37357.2413,218414.6515,342.1916.07%2.14%3.16%
Pandora5802.854,014840.634,203.174.71%0.59%1.35%
PesiCo Inc8841.286,730899.667,197.256.94%1.00%3.04%
Philip Morris Inc7720.985,047881.266,168.8022.23%0.86%4.90%
Qualcomm Inc14454.036,356534.157,478.1017.65%1.04%4.27%
Realty Income Corp52427.7622,244410.3121,335.98-4.08%2.97%5.02%
Sampo A33376.9412,439458.0715,116.4621.52%2.11%5.49%
Starbucks Corp35499.0617,467469.7116,439.93-5.88%2.29%1.70%
Sweco35199.216,972171.105,988.50-14.11%0.83%2.16%
Swedish Match60289.9717,398354.4021,264.0022.22%2.96%2.93%
Telus Corp.30281.728,452299.098,972.696.17%1.25%4.43%
Union Pacific Corp.10795.897,9591,060.2110,602.1533.21%1.48%2.58%
Wallenstam B24072.2717,34570.8517,004.00-1.96%2.37%2.35%
Wal Mart Stores Inc.10628.856,289732.417,324.1516.47%1.02%2.76%
Walt Disney Co25857.4421,436849.7421,243.49-0.90%2.96%1.55%
Veteranpoolen45012.005,40015.106,795.0025.83%0.95%0.00%
Visa Inc.13743.879,670996.4412,953.6833.95%1.80%0.75%
Vitec Software9877.767,62081.607,996.804.94%1.11%1.29%
Åf B57175.6510,012184.3010,505.104.92%1.46%2.56%
Totalt:650,332717,94610.40%100.00%3.21%

Totalt innehåller portföljen 52 stycken aktiebolag.

Så här utvecklades min portföljen under årets andra månad.


Portföljutveckling februari för utdelningsstugan



Portföljen presterade lite drygt 2 %-enheter bättre än SIX30 Return index under månaden. Det känns väldigt skönt att prestera bättre än SIX30 denna månaden då jag förra månaden backade ca 2,5% mot indexet. Nu är vi nästan oavgjort för året!

Jag jämför mitt resultat som sagt mot SIX30 Return index och målet är såklart att slå index även i år som jag gjort de tre tidigare åren jag investerat! Det är såklart väldigt lång tid kvar av 2018 och svårt att redan nu sia om slutresultatet, men det känns i alla fall skönt att jag närmat mig indexet.

Portföljvärde



Portföljvärde Februari 2018:
Portföljvärde:717 946 SEK
Belåning:-36 903 SEK
Totalt innehav:681 043 SEK

Belåningen har minskat med ca 3 000 SEK sedan förra uppdateringen. Min belåning på portföljen ligger i dagsläget på 5,1% och jag kan i framtiden tänka mig att belåna mig ända upp till 20% av portföljvärdet genom att utnyttja Avanzas Superlånet, så antagligen kommer jag framöver fortsätta med denna strategi även under 2018. Dock ramlar det in ganska stora summor utdelningar nu på vårkanten så belåningen kommer antagligen minska något innan den sedan börjar öka igen under sommaren och hösten.

Jämför man portföljens aktuella värde med januaris portföljvärde så är det en ökning på hela 22 717 SEK. Nedan följer en tabell för hur portföljvärdet har utvecklats sedan jag började mäta i januari 2016.

Portföljutveckling Utdelningsstugan feb 2018


Sidan Portfölj har uppdaterats för att spegla de aktuella innehaven och portföljvärdet.


Nedan finner ni portföljuppdateringen i videoformat:





Hur utvecklade sig er portfölj under februari?



Missa inga inlägg framöver! Anmäl dig till mitt nyhetsbrev här.



Stöd bloggen genom att dela detta:



Photo Credit: pixabay
*Innehåller affiliatelänkar

10 kommentarer:

  1. Bra jobbat med +0.99%! Jag hamnade lite lägre på 0.33%

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Utdelningsstuden!

      Tack för din kommentar och de vänliga orden. Bra jobbat du med!

      Må väl!

      Radera
  2. Grattis till att ligga plus på Februari, själv backade mina aktier med 1,5%
    Vi har några samma aktier, för mig är Investor störst som du kan se om du vill

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej!

      Stort tack! Det är ett långsiktigt lopp vi springer i så en månad betyder egentligen ingenting. Investor är ett av mina kärninnehav och som jag planerar att äga för alltid om inget förändras.

      Må väl!

      Radera
  3. Snyggt stugan! Bra februari för dig ser jag och kul att det går så bra för dig! :)

    Med vänlig hälsning Frihetsmaskinen

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Frihetsmaskinen!

      Tack! Det rullar på helt okej, kul nu när snöbollen har börjat få lite fart :)

      Må väl!

      Radera
  4. -0,81% för min del under samma period, jämfört med samma index.
    Din portfölj står starkt under februari månad, grattis!

    Roligt att se hur ditt portföljvärde fortsätter i så pass hög takt som den gör. Snart är du framme vid först miljonen.

    Mvh // Frilansportföljen

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Frilansportföljen!

      Tack för din kommentar och för att du delar med dig. Som jag skrev i en kommentar ovan så är det ett långsiktigt projekt vi är inne i så att backa en månad eller ett helt år spelar ju egentligen ingen roll, men fortfarande lite kul att följa.

      Första miljonen kommer vara en stor milstolpe!

      Må väl!

      Radera
  5. Synd att säga mediokert om 11000 kr på en månad.när det är mer en svensson sparar på ett år :) /Johnny

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Johnny,

      Ja självklart är 11000 SEK väldigt mycket pengar och det var kanske lite klantigt uttryckt av mig. Jag jämför mig ju endast mot mina egna tidigare resultat och mål och i det avseendet så var sparandet inte vad jag önskade.

      Må väl!

      Radera