Portfölj

Portföljen kommer att uppdateras en gång i månaden. Portföljen ser ni direkt här nedan och den är sorterad i alfabetisk ordning.

Jag är för tillfället investerad i 42 bolag (31/12 2016). 

AktieAntalGAVInvesteratSenaste kursAktuellt värdeUtvecklingPortföljandelYOC
ABB64172.0911,014210.0013,440.0022.03%2.86%3.77%
Apple40449.1517,9661,072.9142,916.42138.88%9.13%4.31%
Assa Abloy18171.823,093165.302,975.40-3.79%0.63%1.54%
Atlas Copco50206.3810,319256.2012,810.0024.14%2.72%3.29%
Bakkafrost6337.312,024333.161,998.95-1.23%0.43%3.23%
Bank of Nova11497.105,468526.735,794.045.96%1.23%3.87%
Boston Pizza80142.0711,366154.2812,342.668.60%2.62%6.31%
Castellum 232111.9325,968119.8027,793.607.03%5.91%4.47%
Caterpillar Inc11598.526,584853.799,391.7442.65%2.00%4.37%
Coca-Cola Co25348.978,724365.029,125.434.60%1.94%3.41%
Emerson Electric10382.133,821521.685,216.8036.52%1.11%4.27%
Genuine Parts Co6778.904,673856.355,138.119.94%1.09%2.87%
Handelsbanken235126.1929,655131.6030,926.004.29%6.58%3.57%
Hemfosa Fastigheter2780.992,18780.502,173.50-0.61%0.46%5.19%
Hennes & Mauritz85289.8624,638250.1021,258.50-13.72%4.52%3.36%
Intrum Justitia27286.137,726300.308,108.104.95%1.72%3.15%
Investor A53304.0616,115345.4018,306.2013.60%3.89%3.62%
Johnson & Johnson26861.1222,389997.9325,946.2115.89%5.52%3.16%
Kinnevik61223.2613,619228.3013,926.302.26%2.96%3.18%
Kopparbergs77224.1117,256242.0018,634.007.98%3.96%1.96%
Loomis27238.856,449256.806,933.607.52%1.47%2.93%
Microsoft Corp14425.315,954574.528,043.2635.08%1.71%2.94%
NetEnt9275.296,92771.006,532.00-5.70%1.39%1.77%
Nibe Industrier11069.207,61272.707,997.005.06%1.70%1.21%
Northwest Healcare14467.499,71966.789,615.64-1.06%2.04%7.71%
Novo Nordisk14341.204,777317.144,440.02-7.05%0.94%2.34%
PesiCo Inc7823.965,768914.666,402.6211.01%1.36%3.11%
Philip Morris Inc6698.144,189846.475,078.8421.25%1.08%5.06%
Qualcomm Inc13445.075,786472.906,147.696.25%1.31%4.05%
Realty Income Corp25369.599,240523.0013,075.0841.51%2.78%5.81%
Sampo A31372.4211,545409.8112,704.0810.04%2.70%5.43%
Starbucks Corp33500.7516,525493.1016,272.28-1.53%3.46%1.70%
Swedish Match38287.4310,922284.3010,803.40-1.09%2.30%2.78%
T.Row Price Group Inc.8648.835,191599.484,795.86-7.61%1.02%2.83%
Telus Corp.30281.728,452292.288,768.303.75%1.86%4.43%
Travelers Comp.5874.364,3721,036.575,182.8418.55%1.10%2.61%
Union Pacific Corp.9775.366,978952.688,574.1122.87%1.82%2.65%
Wallenstam B14769.0110,14468.1510,018.05-1.25%2.13%2.17%
Wal Mart Stores Inc.9609.635,487585.905,273.08-3.89%1.12%2.79%
Walt Disney Co16817.8113,085978.6115,657.8119.66%3.33%1.62%
Visa Inc.9663.345,970738.336,644.9311.30%1.41%0.85%
Åf B18167.573,016173.503,123.003.54%0.66%2.24%
Totalt:412,710470,30513.96%100.00%

Nedan kan ni läsa de inlägg där jag lite mer ingående presenterat min portföljutveckling månad för månad.


Portföljvärde 2016

Januari - 220 343
Februari - 228 251
Mars - 263 274
April - 285 327
Maj - 299 315
Juni - 320 374
Juli - 356 514
Augusti - 362 130
September - 377 749
Oktober - 395 635
November - 415 705
December - 433 067

Portföljvärde 2017

Januari - 444 791 SEK
Februari - 
Mars - 
April - 
Maj - 
Juni - 
Juli - 
Augusti - 
September - 
Oktober - 
November - 
December -

Portföljens utveckling sedan start


Portföljvärde januari Utdelningsstugan

52 kommentarer:

  1. Merparten av de här bolagen är mycket fina bolag och jag önskar dig lycka till med din portfölj och dina mål. Du har relativt stor vikt i Apple vilket jag själv skulle ha varit försiktig med. Konsumentelektronikbranschen är nyckfull och det finns gott om framgångssagor där guldet blivit till sand som Palm, HTC, Nokia, Blackberry mm. I BNS har du möjligheten att köpa i CAD istället för USD som ligger lägre mot kronan historiskt sett jämfört med dollarn. Det kan vara ett tips men dubbelkolla källskatten där först i sådana fall för det har jag sett att andra har kommenterat kring.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Krösus!
      Tack för din kommentar. Ja viktningen i Apple har blivit stor då det är det bolaget jag ägt under längst tid och också haft klart bäst utveckling i sedan inköpet. Planen nu är att försöka vikta upp de andra bolagen sakta men säkert så att viktningen blir mer likvärdig mellan mina kärninnehav (Apple anser jag i dagsläget vara ett utav dem). Tackar även för dina funderingar kring konsumentelektronikbranschen och jag vill helst inte ha så mycket större viktning mot denna bransch just baserat på det du skriver. Jag gillar Apple och deras framtidsutsikter, men är väl meddveten om riskerna.
      Må väl!

      Radera
  2. Very impressive portfolio. You have a great list of stocks. Best of luck to you on your Dividend journey.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hi Investment Hunting!

      Thanks for the kind words. Trying to build a solid portfolio for the future. Best of luck to you too!

      Radera
  3. Fin portfölj! Många bolag som jag har i min egna portfölj. Lycka till! :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Dividendbomber!

      Tack för kommentaren! Great minds think alike, right? :)

      Önskar dig också lycka till!

      Radera
  4. Gillar utdelningsstrategin men jag har alltid undrat hur ni som har 20+ bolag i portföljen hinner med att hålla koll på alla bolag? Hinner ni verkligen med det eller köps de i hopp om att de bara kommer fortsätta tugga på i vanlig ordning som de gjort senaste 25-30 åren? :) Jag själv gillar dock tanken på dividend carpet bombing med massa bolag som gör att man får flertalet utdelningar varje månad :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Aktienovisen!

      Tack för din kommentar! Det är en mycket bra fråga! Jag kan såklart inte svara för alla oss som har så här många bolag i portföljen, men personligen så tycker jag faktiskt att det inte är så svårt att hålla sig uppdaterad. Aktier är mitt största intresse och följer ett stort antal grymma bloggare, nyhetssajter, twitter med mera. Visst jag sitter inte och lusläser alla nyheter och rapporter som kommer ut till varje bolag, men jag känner absolut att jag hänger med tillräckligt bra för att vara aktieägare i dem. Att äga så här många bolag lär kanske inte ge den bästa totalavkastningen, men jag gillar att vara diversifierad och tycker detta är en strategi som passar mig bra. Hoppas det var ett okej svar.

      Må väl och lycka till med dina investeringar!

      Radera
  5. Hallå där i stugan!

    Hur tänker du angående att du ligger viktad såpass tungt mot dollar? Har du någon strategi kring det?

    Trevlig helg!

    MvH Pengaregn

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Pengaregn!

      Tack för din kommentar och en mycket bra fråga! Jag tycker att jag just nu är lite för tungt viktad mot dollarn (idag ca 50% USD). I framtiden vill jag få ner exponeringen mot dollarn till 20-25% då det inte skulle påverka mina utdelningar i samma utsträckning om dollarn rasade. Detta sker just nu successivt eftersom jag varje månad handlar för ca 8000 SEK i Sverige och 4000 i USA. Om ett par år kommer jag nog att uppnå önskad exponering.

      Må väl och trevlig helg!

      Radera
  6. Hej
    Mycket fin lista, jobbar mot en liknande.
    Vill du uppdatera med vad du följer för bloggar/twitter/nyhetessajter osv varje dag ?

    Mvh
    Mattias

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Mattis,

      Ledsen för det sena svaret, hade helt enkelt missat din kommentar.

      I mitt dagliga flöde läser jag alla de bloggar jag har i min blogglista här till höger, jag brukar även ta en kik på DI och Avanzas sida är uppe i stort sett hela dagen.

      Dessutom är jag inloggad på twitter dagligen där jag följer massor av ekonomiskt intresserade och kunniga twittrare så även där får jag massor av information.

      Hoppas du hittar något du gillar av de bloggare och twittrare jag följer.

      Trevlig helg!

      Radera
  7. Du är inte sugen på att plocka in lite preferensaktier i portföljen?
    Är själv sugen på det, men tycker det låter komplicerat över hur det fungerar. Sitter och läser på om det just nu, känns som en trevlig variation i kassan med lite fixed income =)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Anders,

      Tack för din kommentar och din fråga. Angående preferensaktier så har jag precis som du varit sugen på att plocka in ett par sådana för att öka kassaflödet i portföljen. Hade jag haft en kortare sparhorisont än vad jag har idag så hade jag nästa garanterat ägt någon eller några preferensaktier. Nu dock när jag har en väldigt lång sparhorisont (+20 år) så har det, i alla fall historiskt, visat sig vara bättre att äga "vanliga" aktier då de helt enkelt har totalavkastat bättre, både utdelningsmässigt och kursmässigt.

      Ha nu en riktigt bra helg!

      Radera
  8. Fin portfölj! Du har varken Telia eller Tele2. De brukar ju anses som fina tillskott i en utdelningsportfölj. Tycker du att de är för dyra på de här nivåerna?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Andreas,

      Tack för din kommentar och bra fråga. Jag har sett att många av mina kollegor gillar de båda telefonbolagen som du nämner. Anledningen till att jag väljer bort dem är för att jag inte tror att någon utav dem kommer att kunna prestera en så bra utdelningstillväxt på lång sikt. Jag anser helt enkelt att andra bolag kommer ge bättre totalavkastning i det långa loppet.

      Må väl!

      Radera
  9. En hel del trevliga innehav, men tycker du aldrig att det är besvärligt med så många bolag? Nästan ett heltidsjobb att sitta och vara uppdaterad i 37 bolag. Diversification kan lätt bli diworsificiation.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Anonomyn,

      Tack för din fråga och kommentar. Detta är den absolut vanligaste frågan jag får och jag har till och med besvarat den här ovan i kommentarerna. Men kortfattat kan man säga att aktier är mitt största intresse och följer ett stort antal grymma bloggare, nyhetssajter, twitter med mera. Visst jag sitter inte och lusläser alla nyheter och rapporter som kommer ut till varje bolag, men jag känner absolut att jag hänger med tillräckligt bra för att vara aktieägare i dem. Att äga så här många bolag lär kanske inte ge den bästa totalavkastningen, men jag gillar att vara diversifierad och tycker detta är en strategi som passar mig bra. Alla får utstaka sin egen strategi och känner man sig mer bekväm med att äga ett mindre antal aktier så skall man göra det. Tanken med min blogg är att inspirera och ge förslag på en strategi som jag följer, men det viktiga är att man hittar en strategi som passar en själv.

      Må väl och lycka till med dina investeringar!

      Radera
  10. Hej!

    Först och främst måste jag säga att det är en intressant blogg du har.

    Jag har ett stort intresse av aktier och sparande och har några funderingar över din strategi. Själv investerar jag privat i aktier samt genom en aktieklubb.

    Finns det någon speciell anledning att du investerar i både svenska och utländska företag?

    Jag är nyfiken för jag håller själv på att styr om min portfölj till mer stabila utdelande företag, jag investerar i ISK och endast på svenska marknaden.
    "Är gräset grönare på andra sidan Atlanten tycker du"?

    //J

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Jonathan!

      Tack för din kommentar och de vänliga orden! Det gör mig verkligen glad!

      Kul att höra att också du har ett aktieintresse och redan är igång med dina investeringar. Det där med aktieklubb verkar verkligen intressant.

      Jag är ju relativt ny i min investeringsresa och innan jag startade utdelningsinvestering och bloggen på allvar så läste jag väldigt många bloggar borta på andra sidan Atlanten. Det intresserade mig självfallet för bolagen på andra sidan och också deras stabilitet var tilltalande för mig. Att hitta bolag som höjt utdelning oavbrutet i +30 år är svårt att hitta här. Sedan finns det ju möjligheter att investera i de största och snabbast växande bolagen tex; Apple, Disney och Starbucks. Jag gillar också tanken att ha ett konstant kassaflöde som man får genom kvartalsutdelningarna (fastän det bevisligen är bättre att få hela summan direkt vid ett utdelningstillfälle).

      Som svar på din fråga så vet jag inte riktigt om gräset är grönare. Jämför man totalavkastning på svenska bolag och deras motsvarigheter i USA så vinner ofta den svenska kandidaten. Jag tror det beror lite på vad man söker, men man får ju absolut en bättre riskspridning genom att investera i flera länder och valutor om nu något skulle hända med endast Sveriges ekonomi.

      Hoppas ovan svammel gav dig något att fundera vidare på.

      Må väl och lycka till med dina investeringar oavsett på vilken sida Atlanten det blir!

      Radera
  11. Tjena utdelningsstugan
    Intressant blogg och spännande portfölj. Jag har själv börjat med en liknande investeringsstrategi, satsa på fina utdelningsbolag med en fin historik. Jag började för ca 1år sedan och uppnått mina mål i dom svenska företagen, HM och Castellum. Jag har planer på att investera även i Investor och Axfood men avvaktar till rätt läge.

    Jag har ett stort intresse utav Johnsson & Johnsson och Realty Income Corp. men tycker kursen är alldeles för hög just nu. Om jag ska köpa för ett större belopp på respektive bolag, till vilken kurs skulle du rekommendera?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Anononym!

      Tack för din kommentar! Riktigt roligt att höra att du har kommit igång med dina investeringar och att du kör en liknande strategi. Riktigt fina bolag du valt ut och som du ser så äger jag 3 av 4 av de du nämner.

      Angående J&J och Realty income så vågar jag mig inte på att svara på vad som kan vara en bra inköpskostnad. Den amerikanska börsen och dollarn har ju gått fruktansvärt starkt precis som du skriver, men det finns ju ingenting som säger att den inte fortsätter att göra det i flera år till?

      Hade jag varit du hade jag antagligen börjat med att initiera en mindre position i de både bolagen och sedan hoppas på att kunna fylla på vid en eventuell nedgång. Båda är ju kvalitetsbolag med fin historik så över en lång tidshorisont kan man tycka att det borde vara bra köp.

      En dröm hade ju varit att kunna plocka upp flera J&J under 100 USD och fler Realty income under 50 USD. Men det var ju ett tag sedan de handlades på de nivåerna.

      Må väl och lycka till!

      Radera
  12. Du har e av de mest översiktliga portföljredovisningarna, hur får du in aktuella kurser, manuellt?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Arajs!

      Tack för din kommentar! Riktigt kul att höra att du uppskattar hur jag redovisar portföljen!

      För att få in aktuella kurser på aktierna så använder jag mig av google spreadsheet och sedan google finance. De integrerar bra. Kolla Stefan Thelenius sida om du vill ha tips på hur man gör eller använda redan färdiga mallar som är riktigt bra och användarvänliga.

      Må väl!

      Radera
  13. Förlåt ! måste ha blivit till fel person om preffar :)

    Vad skulle hända om HM slutade öppna butiker och växa överallt ? skulle dom inte göra bättre resultat, skulle inte kassan växa snabbt då ? högre utdelningsmöjligheter ?

    antar att detta är helt tokigt tänkt men är nybörjare och vill lära mig :)
    Mvh Johnny

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Johnny,

      Inga problem! Om HM slutade att öppna nya butiker så tror jag precis som du att vinsterna och resultatet skulle bli mycket bättre på kort sikt. Tillslut skulle ju dock inte vinsterna växa så mycket snabbare än inflationen och utdelningen skulle då avta. Man vill ju hela tiden att utdelningarna skall växa snabbare än den vanliga inflationen och därför är det viktigt att bolagen hela tiden visar upp tillväxt. Därför är det viktigt att HM hela tiden fortsätter växa både fysiskt och online för att utdelningen skall ha en chans att göra detsamma.

      Bra fråga och tack för din kommentar. Må väl!

      Radera
  14. Av dina 39 innehav, vilka tycker du är köpvärda på dagens kurs ?
    Mvh Johnny

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Johnny,

      Det var en klurig fråga. Att endast köpa ett bolag åt gången går ju emot min strategi, men tvingas jag svara så skulle jag säga att Kopparbergs ser ganska så bra värderat ut på dessa nivåer. Tänk dock på att courtaget är högre på på Kopparbergs på grund av listan bolaget är registrerat på.

      Må vä!

      Radera
  15. Hej i stugan! Det handlar om en hel del bolag du investerar i, köper du till aktier i alla dessa bolag var månad?
    Säljer du av aktier nån gång om den går dåligt eller snittar du?

    =) Mvh

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej!

      Jag handlar i alla mina svenska aktier varje månad, förutom Kopparbergs då de har för hög courtagekostnad pga listan de är med på. Av mina utländka innehav så brukar jag varje månad handla i ett av dessa för en slant kring 4000 för att minimera courtagekostnaden långisktigt.

      Jag säljer aldrig på grund utav en aktiekurs har gått. Säljer endast om ett bolag förändras fundamentalt eller om de t.ex tar bort utdelningen.

      Må väl!

      Radera
  16. Hei i stugan...

    Artigt å følge din blogg...selv om jeg er 20 år eldre enn deg har jeg stor tro på
    at nå opp på miljonen innan 7 år. Startat mitt sparande likt med deg...får inte sparat
    mer enn 2000 i månaden....men har hatt en avkastning på 40 % siden jan. 2015.
    Hadde kjempetur med Kopparbergs...kjøpte meg inn på 114 kr. Har mest Norske bolag,
    vurderer hela tiden noen fler svenske. Mitt nyaste innehav er Scatec Solar som
    jeg har fulgt et halv år. Tror denne skal passere 40 innom kort..
    Aktier har blivit en artig hobby....og setter inn noen fler penger når
    muligheten er der...kjør på i Stugan..God Helg

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Fiskern!

      Kul att du tittar in! Låter som att du kommit igång bra. Det är bara att köra på så kommer det att gå snabbare än vad man tror! Kopparbergs är ett riktigt fint bolag som jag verkligen önskar att öka i framöver!

      Må väl och tack för de snälla orden!

      Radera
  17. Hej!
    Tycker det är väldigt roligt att du har skapat denna sida, som vi får ta del av. Kommer bli ett nöje att följa dig framöver. Önskar dig lycka till!
    Jag är hyfsat nybörjare på aktier och tänker precis som du. Jag besitter inte nog med kunskap för att slå index samt tid och kapital.
    Jag har precis börjat med min egna utdelningsportfölj. Jag skulle gärna vilja ha lite tankar och åsikter på hur min portfölj ser ut av dig, och alla andra här också självklart.
    Utdelningsportfölj:
    Ratos
    Astrazeneca
    Castellum
    SCA
    Atlas Copco
    Hufvudstaden
    Assa Abloy
    Industrivärden
    Sweco
    Kinnevik
    ABB
    Betsson
    Lundberg

    Så här ser den ut idag! Köper för lika mycket i varje bolag varje månad. Så har inga direkta kärninnehav. Har försökt ha en någorlunda riskspridning, tycker jag? Har ju tyvärr valt bort den fina populära handelsbanken då den fanns med i två av mina investeringsbolag.
    Uppskattar om du har lite feedback på detta.

    God Jul!
    MVH Mattias.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Mattias!

      Stort tack för den vänliga orden! Det värmer skall du veta!

      Angående portföljen så tycker jag att det ser ut som du har fått en bra blandning av bolag. Tack vare investmentbolagen så får du en riktigt bred exponering mot index. Ser dessutom att vi äger flera liknande aktier, vilket såklart indikerar på att jag tycker de är bra bolag.

      Ser som sagt stabilt ut och du som mig köper ju månadsvis i aktierna vilket borde ge ett bra GAV på sikt.

      Må väl och jag önskar också dig en riktigt god jul!

      Radera
  18. Mycket tydlig portföljredovisning, tack!
    Gott Nytt investerar-ÅR!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Arajs!

      Stort tack! Riktigt roligt att höra!

      Önskar också dig ett riktigt bra investerar år 2017!

      Må väl!

      Radera
  19. Hej igen...
    Har du lust att maila mig strukturen?
    runewilhelm@telia.com

    SvaraRadera
  20. Bra och tydligt redovisas, det uppskattas! Kommer du vara lika aktiv(i bloggen) under 2017? Ser fram emot det iallafall :-).
    Mvh Rik innan 30

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Rik innan 30!

      Tack så mycket. Jag kommer vara minst lika aktiv under 2017!

      Må väl och lycka till framöver!

      Radera
  21. Hej, vilket aktier du rekommenderar att du börjar så billig och bred investerar varje månad
    tack

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Saron,

      Tack för din kommentar. En aktie som ger bra och bred exponering och som jag själv handlar i varje månad är Investor. Investor innehåller flera bolag och har en riktigt fin historik som går tillbaka riktigt många år. Annars kan jag inte ge några generella tips, mer än att hänvisa till mina egna transaktioner som jag presenterar varje månad.

      Må väl!

      Radera
  22. Hallå i Stugan! Otrolig intressant blogg du har, jag följer dig!
    Håller själv på att slänga upp en blogg även om den för tillfälligt endast är inom familjen.

    Angående din portfölj här uppe på sidan så uppdateras den automatiskt med spreadsheet?
    Hur har du dolt det fula "Iframes" och "Published by Google Sheets" om jag kan fråga? =)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej!

      Riktigt kul att höra att du uppskattar bloggen! Gör det ytterligare lite roligare att fortsätta skriva och förbättras. Kul också att du planerar att dra upp en egen blogg. Skall bli kul att spana in den när den är redo.

      Gällande presentationen här så har du rätt. Det uppdateras automatiskt och jag klipper bort alla formler. I grunden använder jag stefans Thelenius google sheet som man kan hitta via länken här: http://z2036.blogspot.dk/p/mydividends-extended-edition.html?sheet=1iFrcqYhdm8agn-XwrGYfqeKzuX21rQ5dmMP7zBKVy-s&sheetname=Portfolio. Jag har modifierat det en del för att passa just mig.

      På bloggen uppdateras portföljen endast en gång i månaden eftersom portföljvärdet inte är superviktigt för en utdelningsinvesterare så tycker jag att det räcker så. Det blir inte lika mycket arbete för mig att administrera heller.

      Må väl och lycka till framöver!

      Radera
  23. Imponerande utveckling av portföljen under 2016, du är snart ikapp och förbi mig om det här håller i sig. Bara att gratulera.

    Har du satt något mål för värdet på portföljen i år fram till den sista december?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Vikingen!

      Tack för din kommentar och de vänliga orden. Ja 2016 blev ett riktigt bra år och som syns inte minst i utvecklingen av portföljvärdet. Av att döma av det du skriver så besitter du en hel del aktier också så får hoppas att de utvecklar sig lika bra framöver.

      Jag har valt att inte ha något konkret mål för portföljen som jag kort beskriver varför i min Mål 2017 inlägg. Kortfattat är det på grund av att det är utdelningarna som är det viktiga för mig och jag därmed välkomnar att börsen går ner. Att då ha ett mål att portföljen skall öka si eller så många tusen under året blir ju lite motsägelsefullt.

      Må väl och lycka till framöver!

      Radera
  24. Tja jag undrade om du kunde lägga in en rad med utdelningsprocent, vore intressant att följa över åren och se hur det lönar sig att investera i företag som ökar sin utdelning.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej!

      Intressant tanke. Om jag förstår dig rätt så menar du min YOC ( Yield on cost)? Alltså utdelningen för ett bolag baserat på mitt GAV. Det skall inte vara så svårt att lägga till. Återkommer eventuellt med en extra kolumn i nästa rapport.

      Må väl och tack för ett bra tips!

      Radera
  25. Hur mycket skatt betalar du på utländska aktieutdelningar ? Och vart kan man kolla upp hur mycket dessa bolag delar ut ?
    mvh

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej!

      Källskatten ligger på 15% för utländska aktieutdelningar. Har du dina aktier i en kapitalförsäkring så betalas dessa pengar tillbaka till dig automatiskt med ca 2 års fördröjning.

      Jag brukar använda mig av denna sida för att kolla utdelningar: http://www.nasdaq.com/symbol/aapl/dividend-history. Bara att söka på google "bolagsnamn" + dividend.

      Må väl och lycka till!

      Radera
  26. Jag ser att du har valt att investera i ett antal aktier där YOC ligger under 2%. Har du mölighet att lägga en kommentar kring dessa investeringar?
    /Tackar på förväg för en trevlig blogg!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej!

      Tack för de vänliga orden! Jag har skrivit lite kort om mina investeringar succesivt när jag plockat in bolagen i portföljen, men kortfattat så är jag en utdelningsinvesterare som satsar på utdelningstillväxt. När man investerar efter tillväxt så blir direktavkastningen ofta lidande men på sikt bör totalavkastningen bli bättre. Eftersom jag investerar på väldigt lång tidshorisont så satsar jag ibland på att blocka in bolag med endast 0,5-2% i DA, men kompenserar istället med en mycket stark tillväxt.

      Tack för din kommentar och må väl!

      Radera