söndag 1 april 2018

Månadsrapport - Mars 2018

Uppdatering av aktieportföljen Mars 2018
God morgon på er där ute i stugorna! Tredje månaden av 2018 är avklarad och kan därmed sammanfattas i en månadsrapport. Portföljen följde index under månaden, men lyckades roligt nog stänga något bättre innan månaden var slut! Nedan finner ni en sammanfattning av månaden som gått.









Tidigare i månaden har jag presenterat mina inkasserade utdelningar för februari.

Sparandet under februari blev helt okej. Jag sparade 12 134 SEK inklusive utdelningar och bloggintäkter. Det ger mig en sparkvot på 51,32% och inget som ligger i linje med mina mål för året. Bloggintäkterna stod för 713 SEK av de totala intäkterna.

Jämför jag årets siffror med mina sparmål för året så ser det ut enligt nedan:

Sparkvot efter de två första månader: 49,87% (mål 53%)
Bloggintäkter efter första månader: 1 462 SEK (mål 12 000 SEK)

Nedan finner ni februaris sparande i videoformat:




Pengarna som utdelningarna och mitt sparande genererat skall såklartsättas i arbete för att öka på taken för den snöboll jag håller på att bygga.


Är ni också sugna på att börja bygga er egen utdelningsportfölj så rekommenderar jag att ni börjar med att läsa det här inlägget.


Nedan hittar ni därmed mina senaste transaktioner som genomfördes 23/3.


senaste transaktionerna mar 18senaste transaktionerna mar 18


Ni känner mest troligt igen typen av transaktioner ovan. Jag fyller på i alla mina svenska och nordiska bolag där det är möjligt att utnyttja Avanzas mini-courtage. Kostnaden per transaktion blir därmed runt ca 0,25%.

Inget köp i USA denna månaden utan jag har valt att fortsätta amortera bort det lån jag har på portföljen.

Efter ovan nämnda transaktioner så ser nu portföljen ut enligt nedan.

Utdelningsstugans portfölj 1 April 2018


Portföljen


AktieAntalGAVInvesteratSenaste kursAktuellt värdeUtvecklingPortföljandelYOC
3M Co71,772.5712,4081,831.4612,820.193.32%1.73%2.25%
AAK6700.754,205737.004,422.005.17%0.60%1.25%
ABB96165.0015,840197.6018,969.6019.76%2.56%4.05%
Apple43449.1519,3131,399.7960,190.91211.65%8.12%4.31%
AQ Group14200.572,808167.802,349.20-16.34%0.32%1.37%
Assa Abloy60177.1310,628180.3510,821.001.82%1.46%1.69%
Atlas Copco70231.3816,197324.5022,715.0040.25%3.07%2.94%
Axfood19153.962,925142.752,712.25-7.28%0.37%3.90%
Bakkafrost26338.898,811453.1611,782.0933.72%1.59%3.19%
Bank of Nova11497.105,468512.805,640.773.16%0.76%3.98%
Boston Pizza80142.0711,366129.5610,364.49-8.81%1.40%6.31%
Castellum 289115.1533,278136.5039,448.5018.54%5.32%4.34%
Caterpillar Inc12643.927,7271,229.5914,755.1090.95%1.99%4.07%
Coca-Cola Co26350.219,105362.349,420.753.46%1.27%3.59%
Fenix Outdoor61,023.336,1401,036.006,216.001.24%0.84%0.78%
Fortnox17044.617,58449.608,432.0011.19%1.14%0.45%
Garo18185.323,336160.202,883.60-13.55%0.39%1.54%
Handelsbanken300126.2137,863104.2031,260.00-17.44%4.22%3.96%
Hemfosa Fastigheter10391.089,381101.3010,433.9011.22%1.41%4.83%
Hennes & Mauritz122259.4131,648125.1815,271.96-51.74%2.06%3.76%
Homemaid45017.047,6687.563,402.00-55.63%0.46%6.16%
Hufvudstaden102137.1713,991123.9012,637.80-9.67%1.71%2.41%
Intrum Justitia49285.8014,004236.7011,598.30-17.18%1.57%3.15%
Investor A75326.2224,467365.0027,375.0011.89%3.69%3.37%
Johnson & Johnson33881.1429,0781,069.1635,282.1321.34%4.76%3.24%
Kinnevik90236.2221,260300.4027,036.0027.17%3.65%3.39%
Kopparbergs77224.1117,256187.6014,445.20-16.29%1.95%2.63%
Loomis46266.1512,243300.4013,818.4012.87%1.87%3.01%
LVMH52,053.9610,2702,573.8912,869.4625.31%1.74%0.20%
Microsoft Corp18504.479,080761.4713,706.3850.94%1.85%2.63%
NetEnt21966.3314,52641.949,184.86-36.77%1.24%3.39%
Nibe Industrier21173.3215,47179.0216,673.227.77%2.25%1.20%
Northwest Healcare14467.499,71972.8210,486.497.90%1.42%7.71%
Novo Nordisk38363.3913,809410.3615,593.5312.92%2.10%3.10%
Pandora6809.934,860896.305,377.8010.66%0.73%1.33%
PesiCo Inc8841.286,730910.647,285.118.24%0.98%3.04%
Philip Morris Inc7720.985,047829.295,805.0615.02%0.78%4.90%
Qualcomm Inc14454.036,356462.296,472.001.82%0.87%4.27%
Realty Income Corp52427.7622,244431.5822,442.340.89%3.03%5.02%
Sampo A33376.9412,439465.6015,364.9623.52%2.07%5.49%
Starbucks Corp35499.0617,467482.9816,904.17-3.22%2.28%1.70%
Sweco38193.667,359172.506,555.00-10.93%0.88%2.22%
Swedish Match61294.0017,934377.5023,027.5028.40%3.11%2.89%
Telus Corp.30281.728,452292.338,769.763.76%1.18%4.43%
Union Pacific Corp.10795.897,9591,121.5511,215.4940.92%1.51%2.58%
Wallenstam B24872.4617,97075.8518,810.804.68%2.54%2.35%
Wal Mart Stores Inc.10628.856,289742.287,422.7718.04%1.00%2.76%
Walt Disney Co25857.4421,436837.9720,949.27-2.27%2.83%1.55%
Veteranpoolen45012.005,40015.106,795.0025.83%0.92%0.00%
Visa Inc.13743.879,670997.9912,973.8734.16%1.75%0.75%
Vitec Software10578.618,25483.608,778.006.35%1.18%1.27%
Åf B60177.6010,656182.2010,932.002.59%1.48%2.53%
Totalt:665,393740,89911.35%100.00%3.19%

Totalt innehåller portföljen 52 stycken aktiebolag.

Så här utvecklades min portföljen under årets andra månad.


Portföljutveckling Mars för utdelningsstugan



Portföljen presterade lite drygt 0,3%-enheter bättre än SIX30 Return index under månaden. Det känns väldigt skönt att prestera bättre än SIX30 även denna månaden då jag började året riktigt svagt. Nu ligger jag ca 0,5% efter index för helåret.

Jag jämför mitt resultat som sagt mot SIX30 Return index och målet är såklart att slå index även i år som jag gjort de tre tidigare åren jag investerat! Det är såklart väldigt lång tid kvar av 2018 och svårt att redan nu sia om slutresultatet, men det känns i alla fall skönt att jag närmat mig indexet.

Portföljvärde



Portföljvärde Mars 2018:
Portföljvärde:740 899 SEK
Belåning:-31 840 SEK
Totalt innehav:709 059 SEK

Boom! Portföljen för första gången värd över 700 000 SEK! Det känns verkligen som att miljonen är inom räckhåll!

Belåningen har minskat med ca 6 000 SEK sedan förra uppdateringen. Min belåning på portföljen ligger i dagsläget på 4,3% och jag kan i framtiden tänka mig att belåna mig ända upp till 20% av portföljvärdet genom att utnyttja Avanzas Superlånet, så antagligen kommer jag framöver fortsätta med denna strategi även under 2018. Dock ramlar det in ganska stora summor utdelningar nu på vårkanten så belåningen kommer antagligen minska något innan den sedan börjar öka igen under sommaren och hösten.

Jämför man portföljens aktuella värde med februaris portföljvärde så är det en ökning på hela 28 016 SEK! Nedan följer en tabell för hur portföljvärdet har utvecklats sedan jag började mäta i januari 2016.

Portföljutveckling Utdelningsstugan mars 2018


Sidan Portfölj har uppdaterats för att spegla de aktuella innehaven och portföljvärdet.


Nedan finner ni portföljuppdateringen i videoformat:





Hur utvecklade sig er portfölj under mars?



Missa inga inlägg framöver! Anmäl dig till mitt nyhetsbrev här.



Stöd bloggen genom att dela detta:



Photo Credit: pixabay
*Innehåller affiliatelänkar

12 kommentarer:

  1. Grattis till 700 000! Riktigt stort.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack Utdelningstudent!

      Går fort när snöbollen hamnar i rullning!

      Må väl!

      Radera
  2. Grattis till att du nått ett mål på vägen till miljonen! Tack för rapporten, alltid lika roligt att läsa! Har inte hunnit göra en egen rapport gör mars ännu, men det gick väl ungefär som index.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Aktieoutsidern!

      Stort tack och tack för de vänliga orden. Det har varit en tuff start på börsåret för flera investerare tror jag. Får hoppas det blir en bättre utveckling resten av året.

      Må väl!

      Radera
  3. Grattis! Miljonen kommer med storm!
    Lycka till och glad påsk !

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Jimmy!

      Tack! Ja det hoppas vi på!

      Må väl!

      Radera
  4. Grattis!
    Med ditt tempo borde du nå miljonen snart!
    Glad Påsk!! 🐣

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Miljonmål!

      Stort tack! Ja det rullar på i bra fart känns det som!

      Må väl och glad påsk!

      Radera
  5. Miljonen börjar närma sig. Coolt!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Pappa betalar!

      Ja det känns som det snart börjar gå att ta på.

      Må väl!

      Radera
  6. Hej!
    Grattis till 700.000. Nu är det nära.
    Ingen dålig utdelningsportfölj du sitter på, bra jobbat!
    Jag måste börja köpa in fler bolag och få mer spridning på både risk och utdelningar. Kommer säkert att lägga till några av dina bolag på min bevakningslista.
    Kör hårt!

    Mvh / K

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Koll på kontot!

      Tack för kommentaren och de vänliga orden! Ja nu börjar det närma sig! Har gått väldigt snabbt hittills så hoppas att det rullar på!
      Jag gillar den breda diversifieringen, men det är en smakfråga. Många vill ha en mer koncentrerad portfölj så man får hitta en väg som passar en själv. Det finns för och nackdelar med båda strategierna.

      Må väl!

      Radera