lördag 30 december 2017

Månadsrapport - December 2017

Uppdatering av aktieportföljen Juli 2017
God morgon på er där ute i stugorna! Då är börsåret 2017 kommit till sitt slut och sammanställningar av året som gått går att läsa överallt. Det är verkligen kul att läsa bokslut för 2017 för alla twittrare och bloggare där ute så jag rekommenderar verkligen att ni spanar runt bland bloggkollegor och spanar in hur de presterat under året i min blogglista här till höger. Mitt eget bokslut kommer att publiceras den 2/1 så ni får nöja er med en månadsrapport för december så länge. Innehållande novembers intäkter och sparande, de senaste transaktionerna i december och hur portföljen ser ut idag 30/12.









Tidigare har jag presenterat mina inkasserade utdelningar för november. Nedan kan ni också kortfattat se hur intäkterna och sparandet för november såg ut:


Intäkter och Sparande



Nettoinkomster November 2017:SEK
Lönearbete:23 342
Utdelningar:1 238,07
Apple (AAPL)211,32 SEK
Atlas Copco (ATCO B221,00 SEK
Carterpillar Inc. (CAT)72,81 SEK
Realty Income Corp. (O)88,97 SEK
Northwest Healthcare. (NWH.UN)63,09 SEK
Boston Pizza Royalties. (BPF.UN)59,70 SEK
Hennes & Mauritz (HM B)509,25 SEK
Pandora (PNDORA)11,93 SEK
Bloggintäkter:703,10
Google Adsense178,28
Affliliatelänkar240
Övrig reklam284,82
Totala inkomster25 283,17
Överföring till aktiekonto inkl utd.13 238,07
Sparkvot52,36%

November blev en väldigt bra sparmånad och ligger över mitt sparkvots-mål på 50%

Den genomsnittliga sparkvoten efter 11 månader ligger just nu på: 50,60%
Totalsumman av onlineintäkterna är hittills: 7 154,6 SEK


Här kan ni se mina mål för 2017. Jag ligger med andra ord endast 0,6 procentenheter över sparkvotsmålet (50%) med en månad kvar att redovisa. Onlineintäkterna skulle jag vilja nå upp till 12 000 SEK för helåret, men här ligger jag alltså en bra bit ifrån med mina 7 154,6 SEK, endast 59,62% uppfyllt efter 11/12 månader.

Pengarna skall såklart direkt sättas i arbete för att öka på taken för den snöboll jag håller på att bygga.

Är ni också sugna på att börja bygga er egen utdelningsportfölj så rekommenderar jag att ni börjar med att läsa det här inlägget.

Nedan hittar ni därmed mina senaste transaktioner som genomfördes 7/12 och 27/12.


senaste transaktionerna utdelningsstugan december
senaste transaktionerna utdelningsstugan december





Ni känner mest troligt igen typen av transaktioner ovan. Jag fyller på i alla mina svenska och nordiska bolag där det är möjligt att utnyttja Avanzas mini-courtage. Kostnaden per transaktion blir därmed runt ca 0,25%.

Det som verkligen utmärker sig med transaktionerna denna månad är 2 saker. För det första så var det att det var gratis courtage i Finland den 7 december och jag passade därmed på att öka med 2 stabila Sampo aktier. Sampo är ett bolag jag verkligen gillar och tror på framöver så det var på tiden att äntligen fylla på lite i det innehavet.

Det andra var att jag efter många om och men, bestämde mig för att fortsätta att fylla på i H&M. Jag satt i flera dagar och grubblade på huruvida jag skulle sälja hela innehavet eller om jag tror att de kan få företaget att börja visa tillväxt igen. Eftersom jag nu fyllde på så tror jag alltså att bolaget kan lyckas ta sig ur den kris som de just nu genomgår. Jag ser dock inte längre H&M som ett kärninnehav i portföljen längre utan skulle det fortsätta att gå utför så kommer jag inte tveka att ta förlusten och sälja hela innehavet.

Efter ovan nämnda transaktioner så ser nu portföljen ut enligt nedan.

Utdelningsstugans portfölj 30 December 2017


Portföljen


AktieAntalGAVInvesteratSenaste kursAktuellt värdeUtvecklingPortföljandelYOC
3M Co71,772.5712,4081,930.7913,515.518.93%1.92%2.25%
AAK3677.172,032702.502,107.503.74%0.30%1.29%
ABB89165.0014,685220.3019,606.7033.52%2.79%4.05%
Apple40449.1517,9661,388.2355,529.10209.08%7.90%4.31%
AQ Group6224.831,349220.001,320.00-2.15%0.19%1.22%
Assa Abloy51176.939,023170.408,690.40-3.69%1.24%1.70%
Atlas Copco67227.4515,239314.6021,078.2038.32%3.00%2.99%
Axfood9155.701,401158.101,422.901.54%0.20%3.85%
Bakkafrost23332.337,644344.967,934.193.80%1.13%3.25%
Bank of Nova11497.105,468529.145,820.556.45%0.83%3.98%
Boston Pizza80142.0711,366142.9211,433.410.60%1.63%6.31%
Castellum 277114.3631,678138.4038,336.8021.02%5.45%4.37%
Caterpillar Inc12643.927,7271,292.6615,511.92100.75%2.21%4.07%
Coca-Cola Co26350.219,105376.369,785.437.47%1.39%3.59%
Fenix Outdoor3968.332,905975.002,925.000.69%0.42%0.83%
Fortnox17044.617,58443.107,327.00-3.38%1.04%0.45%
Garo9191.501,724175.501,579.50-8.36%0.22%1.49%
Handelsbanken285127.0436,206112.2031,977.00-11.68%4.55%3.94%
Hemfosa Fastigheter9289.748,256109.9010,110.8022.46%1.44%4.90%
Hennes & Mauritz111271.2730,111169.3018,792.30-37.59%2.67%3.59%
Homemaid45017.047,66817.207,740.000.94%1.10%6.16%
Hufvudstaden90138.7612,488131.4011,826.00-5.30%1.68%2.38%
Intrum Justitia44288.6512,701303.3013,345.205.08%1.90%3.12%
Investor A69322.4922,252367.5025,357.5013.96%3.61%3.41%
Johnson & Johnson28881.1424,6721,146.1532,092.2330.08%4.57%3.24%
Kinnevik83231.2019,190277.3023,015.9019.94%3.27%3.46%
Kopparbergs77224.1117,256180.0013,860.00-19.68%1.97%2.63%
Loomis42262.4711,024344.6014,473.2031.29%2.06%3.05%
LVMH52,053.9610,2702,416.6212,083.1217.66%1.72%0.20%
Microsoft Corp18504.479,080701.7012,630.6339.10%1.80%2.63%
NetEnt18270.3812,80956.5010,283.00-19.72%1.46%3.20%
Nibe Industrier19072.8213,83678.6014,934.007.94%2.12%1.21%
Northwest Healcare14467.499,71974.1710,679.889.89%1.52%7.71%
Novo Nordisk35357.2412,503441.0915,438.0023.47%2.20%3.16%
Pandora3802.852,409890.742,672.2310.95%0.38%1.35%
PesiCo Inc8841.286,730983.737,869.8216.93%1.12%3.04%
Philip Morris Inc7720.985,047866.676,066.6820.21%0.86%4.90%
Qualcomm Inc14454.036,356525.177,352.3615.67%1.05%4.27%
Realty Income Corp52427.7622,244467.7524,322.829.35%3.46%5.02%
Sampo A33376.9412,439451.0214,883.8119.65%2.12%5.49%
Starbucks Corp35499.0617,467471.1116,488.84-5.60%2.35%1.70%
Sweco29199.215,777181.805,272.20-8.74%0.75%2.16%
Swedish Match57289.9716,528323.2018,422.4011.46%2.62%2.93%
Telus Corp.30281.728,452310.629,318.6710.26%1.33%4.43%
Union Pacific Corp.10795.897,9591,100.0511,000.4938.22%1.57%2.58%
Wallenstam B22572.2716,26178.9017,752.509.17%2.53%2.35%
Wal Mart Stores Inc.10628.856,289810.078,100.6628.82%1.15%2.76%
Walt Disney Co25857.4421,436881.9322,048.152.86%3.14%1.55%
Visa Inc.13743.879,670935.3312,159.2825.74%1.73%0.75%
Vitec Software8477.766,53287.007,308.0011.88%1.04%1.29%
Åf B51175.658,958180.909,225.902.99%1.31%2.56%
Totalt:609,897702,82815.24%100.00%3.27%

Totalt innehåller portföljen 51 stycken aktiebolag.

Börsen har tagit en del stryk under december, men min egen portfölj har stått emot bra, vilket känns stabilt!

Så här utvecklades min portföljen under december.


Portföljutveckling december för utdelningsstugan



Portföljen presterade lite drygt 1%-enheter bättre än SIX30 Return index under månaden. Med min strategi så vill jag tro att jag skall ha högre tillväxttakt än indexet, så det känns helt grymt bra att överprestera såpass mycket under december.

Jag jämför mitt resultat som sagt mot SIX30 Return index och målet är såklart att slå index även i år som jag gjort de två tidigare åren jag investerat! Om jag klarade av målet får ni dock vänta med att se tills årsbokslutet släpps den 2/1.

Portföljvärde



Portföljvärde December 2017:
Portföljvärde:702 828 SEK
Belåning:-44 903 SEK
Totalt innehav:657 925 SEK

Belåningen har ökat ca 3000 SEK sedan förra uppdateringen. Min belåning på portföljen ligger i dagsläget på 6% och jag kan i framtiden tänka mig att belåna mig ända upp till 20% av portföljvärdet genom att utnyttja Avanzas Superlånet, så antagligen kommer jag framöver fortsätta med denna strategi även under 2018.

Jämför man portföljens aktuella värde med novembers portföljvärde så är det en ökning på 10 487 SEK. Nedan följer en tabell för hur portföljvärdet har utvecklats sedan jag började mäta i januari 2016.

Portföljutveckling Utdelningsstugan december 2017


Sidan Portfölj har uppdaterats för att spegla de aktuella innehaven och portföljvärdet.


Hur utvecklade sig er portfölj under december?



Missa inga inlägg framöver! Anmäl dig till mitt nyhetsbrev här.



Stöd bloggen genom att dela detta:



Photo Credit: pixabay
*Innehåller affiliatelänkar

8 kommentarer:

  1. hejsan.

    Har börjat läsa din blogg, Och även börjat ett eget utdelningssparande tillsammnas med sambon. Svårt att komma upp i dina sparsummor med 3 barn, men många bäckar små brukar det ju heta...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Johan!

      Tack för kommentaren och väldigt kul att höra att ni kommit igång med ett eget sparande. Många bäckar små är verkligen sant och det svåraste steget är helt klart att komma igång, sedan börjar saker rulla lite mer av sig själva. Så det gäller att kriga hårt de första åren.

      Må väl och lycka till!

      Radera
  2. Tjenare Utdelningsstugan!

    Ville bara tacka för tipset på Telus som jag såg i din portfölj, har bett Avanza lägga till det som handlas på Torontobörsen också så man kan få det i CAD. :-)

    Uppskattar verkligen din blogg, en av de bästa! Gott Nytt År!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej Aktiebubblaren!

      Stort tack för de vänliga orden. Kul med ytterligare en ägare av Telus, jag har ägt aktien i ett par år nu och de har fint utdelning och historik.

      Må väl!

      Radera
  3. Hej igen, blev så inspirerad att jag va tvungen att börja blogga själv lite granna!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hej igen Johan!

      Kul att höra. Jag skall spana in din blogg senare.

      Ha det gott och må väl!

      Radera
  4. Easily Increase Your ClickBank Banner Traffic And Commissions

    Bannerizer made it easy for you to promote ClickBank products by banners, simply go to Bannerizer, and get the banner codes for your selected ClickBank products or use the Universal ClickBank Banner Rotator Tool to promote all of the ClickBank products.

    SvaraRadera
  5. Harrah's Casino & Hotel - Mapyro
    Find your way around 김천 출장안마 the casino, find where 부산광역 출장안마 everything is located with these helpful reviews and ratings. 춘천 출장마사지 Harrah's Casino & 하남 출장안마 Hotel 군포 출장안마 - Mapyro: Best Casino Hotel In

    SvaraRadera